Pécsi hallgatók és oktatók sikeres szereplése a Regional Law Review Nemzetközi Konferencián

szep

10.

Pécsi hallgatók és oktatók sikeres szereplése a Regional Law Review Nemzetközi Konferencián

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara jelentős szerepet játszott a 2024. szeptember 5-6. között Belgrádban megrendezett Regional Law Review - Fifth International Conference eseményen, amelyet az Institute of Comparative Law szervezett. 

A konferencia célja az volt, hogy a legújabb technológiai és jogi kihívásokat vitassák meg, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a blokklánc-technológia és a digitális gazdaság szabályozására. A rendezvényen több elismert egyetem képviselői vettek részt, köztük a Pécsi Tudományegyetem, a Lett Tudományegyetem és a Ljubljanai Tudományegyetem jogi karai. A nyitó beszédet a partneregyetemek képviselői tartották, a pécsi jogi kart Prof. dr. Mohay Ágoston dékánhelyettes képviselte.

A PTE jogi karának több hallgatója és oktatója is előadást tartott. Molnár Dávid a "New Technologies" szekció kiemelt előadójaként (keynote speaker) mutatta be "AI Unleashed: Mastering the Maze of the EU AI Act" című előadását, amely az Európai Unió mesterséges intelligencia rendeletével kapcsolatos legfontosabb kérdéseket járta körül.

Gyimesi Patrik, aki a konferencia legfiatalabb előadójaként kapott lehetőséget, "The History and Development of AI" című előadásában bemutatta a mesterséges intelligencia fejlődésének történetét és hatását a jogi környezetre. Előadása különleges figyelmet keltett, hiszen újszerű nézőpontból közelítette meg a témát.

Dr. Hengl Melinda, a Büntető és Polgári Eljárásjogi Tanszék adjunktusa „The Importance of (Preliminary) Compulsory Psychiatric Treatment in the Suppression of Criminality (Hungary – Serbia – Slovakia)” című előadásában az (előzetes) pszichiátriai kényszergyógykezelés jelentőségét mutatta be a bűnözés visszaszorítására tett törekvésekben Magyarországon, Szerbiában és Szlovákiában.

Dr. Bujtár Zsolt a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszék egyetemi adjunktusa Future of CBDC in Europe and Hungary című előadása központi bankok által kibocsátott digitális valuták jövőjét taglalta Magyarországon és Európában.

Dr. Kálmán Martin, a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszék PhD hallgatója a blokklánc-technológia jogi szabályozásáról tartott előadást "The Implementation and Legal Regulation of Blockchain Technology" címmel, kiemelve a technológia alkalmazásának kihívásait és lehetőségeit a jogi szférában.

Dr. Szívós Alexander tanársegéd, szintén a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszékről, "Taxing the Digital Economy" című előadásában a digitális gazdaság adóztatásának kérdéseit vizsgálta. Az előadás során rávilágított arra, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek a jogalkotók a digitális gazdaság növekedése miatt.

Dr. Breszkovics Botond a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszék PhD hallgatója a "New Technologies" szekció keretében tartott előadást az NFT-k (non-fungible tokenek) szabályozásáról a MiCA rendelet keretein belül, mely fontos kérdés a digitális műalkotások és tartalmak jogi kezelése szempontjából.

Gábor Fekete, a PTE másik előadója, a magyar polgári peres eljárások nyelvhasználatáról és az EU-s jogi hatások, valamint a fordító szoftverek alkalmazhatóságáról beszélt The Law of Language Use in Hungarian Civil Litigation, International and EU Legal Effects, and the Applicability of Translation Softwares című előadásában.
A konferencia során a Pécsi Tudományegyetem hallgatói és oktatói egyaránt fontos témákat képviseltek, melyek hozzájárultak az új technológiák és a jog metszéspontjának alaposabb megértéséhez