A 2025. május 14-16. között zajlott „Innovatív kutatási megközelítések az emberkereskedelem elleni küzdelemben” elnevezésű nemzetközi konferenciát első alkalommal szervezte meg a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán működő Emberkereskedelem elleni küzdelem kutatócsoport.
A konferencia céljául tűzte ki, hogy bemutassa a kutatócsoport és annak nemzetközi partnerei által végzett tevékenységet, továbbá, hogy párbeszédet biztosítson a tudomány és a szakma között. Ennek érdekében a konferencián nem csak tíz ország kutatói ismertették az emberkereskedelem kutatása során szerzett tudásukat, hanem szakemberek, többek között az International Justice Mission és a Victim Support Europe képviselői is megosztották gyakorlati tapasztalataikat.
Az eseményt Désirée Bonis, Hollandia magyarországi nagykövete, dr. Mohay Ágoston, az Állam- és Jogtudományi Kar általános és nemzetköziesítésért felelős dékánhelyettese, valamint dr. Szijártó István, az Emberkereskedelem elleni küzdelem kutatócsoport tagja nyitotta meg.
dr. Mohay Ágoston és Desirée Bonis
A szakemberek előadások, esettanulmányok, jó gyakorlatok bemutatása és szakmai kerekasztal-beszélgetések formájában osztották meg tapasztalataikat. A háromnapos konferencia során olyan témák kerültek megvitatásra, mint a modern rabszolgaság, a gyermekek kizsákmányolása, valamint a határon átnyúló emberkereskedelem elleni küzdelem eszközei, és hogy milyen módon növelhető az ezzel kapcsolatos tudatosság a megelőzés és az áldozatvédelem eszközein keresztül.
A konferencia kapcsán a három főszervezőt szólaltattuk meg egy-egy kérdés erejéig.
Elsőként dr. Szijártó Istvántól kérdezem, hogy mi indította el a konferencia szervezését és milyen volt a nemzetközi fogadtatása a kezdeményezésnek?
A konferencia ötlete 2024 tavaszán született, miután a kutatócsoportunk tagjai értesültek arról, hogy lehetőség van az NKFIH Mecenatúra pályázata keretében nemzetközi konferenciát szervezni. Az Emberkereskedelem elleni küzdelem kutatócsoport tagjaiként ugyanis már régóta terveztük, hogy szervezünk egy konferenciát európai partnereink részvételével, és a Mecenatúra pályázat segítségével a konferencia finanszírozási kérdései is megoldódtak. A konferencia fogadtatása kifejezetten pozitív volt. Összesen 10 európai ország (Moldova, Georgia, Lengyelország, Szlovénia, Ausztria, Németország, Hollandia, Románia, Portugália, Egyesült Királyság) kutatói, valamint szakemberei döntöttek úgy, hogy részt vesznek, és ismertetik emberkereskedelemmel kapcsolatos kutatásaikat, valamint gyakorlati tapasztalataikat.
dr. Szijártó István
Az egyetem holland vendégprofesszora, dr. Jorn van Rij is kiemelkedő szakember a témában, a holland rendőrség vezető elemzőjeként gyakorlati ismeretekkel is támogatni tudja a tudományos kutatásokat. Hasznosnak bizonyult a konferencia szakmai szemmel? Mi az a momentum, amit különösen kiemelne a három napból?
A konferencia sikeresnek bizonyult, a résztvevők egész Európából és különböző intézményi háttérrel érkeztek. Mind az előadások, mind a kerekasztal-beszélgetések értékesnek bizonyultak, és új ismeretekhez, valamint az emberkereskedelem elleni küzdelemben való szorosabb, új partnerségek kialakításához vezettek. A lehető legjobb eredmény, amit elérhettünk, az volt, hogy a résztvevők között – meglehetősen sok tartalmas vita után – egyetértés alakult ki az emberkereskedelem elleni küzdelem megerősítésének szükségességéről és az erre irányuló szükséges lépésekről. Most a következő feladat az, hogy a konferencián elhangzottakat a gyakorlatba ültessük át.
dr. Jorn van Rij
Végül, de nem utolsó sorban dr. Mohay Ágostontól kérdezem, hogy milyen módon tudnak az egyetemek hozzájárulni az emberkereskedelem elleni küzdelemhez? Véleménye szerint a konferencia alkalmat adott új kapcsolatok kiépítésére és jövőbeni együttműködések megalapozására?
A tudomány szerepe a büntető igazságszolgáltatásban, ezen belül is a bűnüldözésben és bűnmegelőzésben meglehetősen képlékeny. A büntető igazságszolgáltatás viszonylag zárt rendszere megnehezíti azt, hogy tudományos szereplőként jelenetős hatást lehessen kifejteni e területen, azonban a konferencián elhangzottak alapján hisszük, hogy a kutatók, az akadémiai szféra, a bűnüldöző hatóságok és a civil szervezetek kölcsönösen képesek egymás erőfeszítéseit a maguk eszköztárával támogatni.
Mindenekelőtt fontos leszögezni, hogy a tudomány elsősorban úgy járulhat hozzá az emberkereskedelem elleni küzdelemhez, hogy kutatásokat folytat a bűncselekmény aktuális trendjeinek megértése érdekében, továbbá a már létező újszerű bűnüldöző és bűnmegelőzési, valamint áldozatsegítési gyakorlatokat megpróbálja validálni. E tevékenységek becsatornázása a hatóságok munkájába különösen nagy kihívást jelent, ám a konferencia rámutatott arra, hogy egyes európai országokban már megjelentek kapcsolódó jó gyakorlatok. A pécsi jogi kar Emberkereskedelem elleni küzdelem kutatócsoportja arra törekszik, hogy tevékenységével e jó példák magyarországi adaptációját is támogassa.
dr. Mohay Ágoston
A konferencia dr. Jorn van Rij által tartott angol nyelvű nyitó előadása - „How to involve third parties in preventive policing in combatting trafficking in human beings” - megtekinthető az Állam- és Jogtudományi Kar YouTube csatornáján.
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.