A digitalizáció és az Európai Unió belső piaca - Szakmai workshop

Az Európai Unió számos olyan területen kezdeményezett vagy valósított meg jogalkotást a közelmúltban, amelyek a digitalizáció egyes vetületeihez kötődnek, az egyre kiterjedtebb digitalizáció jogi leképeződését jelentik. Ezek a javaslatok nagyobb részben az EU belső piacához kötődnek (érintve többek közt a technológiai óriáscégeket, platformszolgáltatókat), de kihatnak a szabadságon, biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségre is, valamint alapjogi és - természetesen – adatvédelmi kérdéseket is felvetnek.

Felelősségre vonhatók-e a nemzetközi szervezetek? Szakmai workshop joghallgatók számára

A nemzetközi felelősség kérdése államok esetében sem egyszerű. De mi a helyzet a nemzetközi szervezetekkel? Léteznek erre vonatkozóan kötelező nemzetközi jogi szabályok? Hogyan alakulnak a felelősségi viszonyok a szervezet és tagállamai között? Ki felel a jogsértésekért, ha az ENSZ missziói során katonai magánvállalatot vesz igénybe? Kötelesek-e a nemzetközi pénzügyi intézmények tekintettel lenni az emberi jogokra? Mennyiben speciális az Európai Unió helyzete? Létezik egyáltalán fórum, ahol a nemzetközi szervezetek felelőssége felvethető? 

A nemzetközi szervezetek felelősségének aktualitásai

A PTE ÁJK Európa Központ szakmai workshopot szervez az OTKA FK-134930. sz. kutatási projekt keretében a nemzetközi szervezetek felelősségének egyes aktuális jogi kérdéseiről. 

A workshop programja:

14:00-14:100 Megnyitó és az FK-134930. sz. projekt bemutatása – Mohay Ágoston (PTE ÁJK), vezető kutató

14:10-14:25 Hárs András (NKE ÁNTK): Felelősség/vállalás - A 2011-es felelősségi tervezet 9. §-ának alkalmazhatósága az ENSZ békeműveleteire