Joghallgatóink eredményes szereplése a Baker&McKenzie és a Leideni Egyetem szervezésében megvalósult nemzetközi gyermekjogi perbeszédversenyen

máj

12.

Joghallgatóink eredményes szereplése a Baker&McKenzie és a Leideni Egyetem szervezésében megvalósult nemzetközi gyermekjogi perbeszédversenyen

Nagy büszkeséggel osztjuk meg a hírt, hogy ötödéves hallgatóink, Kovács Patrícia Flóra és Kondora Petra részesei voltak a Baker&McKenzie, valamint a Leideni Egyetem szervezésében megvalósult gyermekjogi perbeszéd világversenynek.

A kétévente virtuális keretek között megrendezésre kerülő nemzetközi versenyen 2025 áprilisában a világ minden tájáról érkező, 2-4 főből álló hallgatói csapatok vettek részt. A verseny első fordulója egy írásbeli megmérettetés volt még 2025 januárjában, itt minden csapatnak írnia kellett egy maximum 10.000 szavas beadványt egy fiktív tényállás szerint, egyrészről a gyermekek, másrészről az állam nevében. Az írásbeli fordulóról 60 csapat tudott bekerülni a szóbeli fordulóra, amely április 7. és 10. között zajlott. A bekerült csapatok 4 egymást követő napon versenyeztek tovább és dőlt el a továbbjutásuk. A szóbeli érveléseiket egy 3 főből álló bizottság előtt adhatták elő meghatározott időkeretben. A bizottság tagjai között az ENSZ munkatársai, valamint az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagjai foglaltak helyet. Hallgatóink a szóbeli fordulók mind a 4 napján pozitív visszajelzéseket kaptak, egy napon a gyerekek nevében, a többi 3 napon az állam nevében kellett érvelniük angol nyelven. Végül a 8 közé jutásig tartott számukra a verseny. Ugyan a dobogós hely nem, de a pécsi jogi kar jóhírének terjesztése megvalósult kiváló hallgatóink színvonalas angol nyelvű pályamunkájával és a szóbeli fordulók sikeres teljesítésével.

Felkészítőik Dr. habil. Zeller Judit PhD egyetemi docens és Dudás Attiláné Dr. Korinek Beáta Zsófia PhD adjunktus voltak. Külső konzulenseik: Prof. Dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet egyetemi tanár és Dr. habil. Rózsás Eszter PhD tanszékvezető egyetemi docens.

A tényállásról: Egy fiktív, afrikai országban játszódott a történet, ahol belső fegyveres konfliktus dúlt. A nem állami fegyveres erők kiskorú gyermekeket erőszakkal toboroztak a csapataikba, a kiképző táborokban embertelen körülmények között tartották őket fogva. A gyermekek nevében a Gyermekjogi Egyezményben foglalt jogok megsértése mellett kellett érvelni, az állam nevében pedig amellett, hogy milyen intézkedésekkel próbálták megvédeni a gyermekeket.

Gratulálunk a résztvevőknek!