"Mesterséges intelligencia a háborúban – gyilkos robotok" kiállítás megnyitó a pécsi jogi karon




Molnár Kálmán előadó előtti tér; előadások: Óriás Nándor előadóterem

A PTE ÁJK, az Óriás Nándor Szakkollégium és Stop Killer Robots mozgalom közös rendezvényt szervez, amelynek keretében a résztvevők megtekinthetik a mozgalom által készített „Embertelen tervezés” kiállítást. A kiállítás az automatizáció veszélyeire hívja fel a figyelmet, főként az autonóm fegyverrendszerek használata vonatkozásában, de más automatikus döntéshozatalok tekintetében is.

A kiállítás megnyitóját szakmai előadások színesítik. Elsőként dr. Kis Kelemen Bence, a pécsi jogi kar adjunktusa fog beszélni a gyilkos robotok nemzetközi jogi megítéléséről, ezt követően pedig Katona illés az ELTE ÁJK hallgatója beszél majd a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeiről a hadviselésben. Ezt követően sor kerül felkért szakkollégisták szakmai hozzászólásaira is. Végül, de nem utolsó sorban Bíró Dalma aktivista mutatja be a mozgalmat, illetve a kiállítást.

A kiállítás magyar nyelvű és két hétig lesz látható a pécsi jogi karon.

Tervezett program:
18:00 – 18:05 Dr. Mohay Ágoston, dékánhelyettes (PTE ÁJK): Köszöntő és megnyitó
18:05 – 18:25 Dr. Kis Kelemen Bence, egyetemi adjunktus (PTE ÁJK): Gyilkos robotok és a nemzetközi jog
18:25 – 18:40 Katona Illés, hallgató (ELTE ÁJK): Mesterséges intelligencia a hadviselésben
18:40 – 18:50 Felkért szakkollégista hozzászólók
18:50 – 19:00 Bíró Dalma, nemzetközi emberi jogvédő és aktivista (Stop Killer Robots): A kiállítás és a mozgalom bemutatása

Előadó BIO-k:
Katona Illés az ELTE ÁJK negyedéves jogász hallgatója, a Stop Killer Robots nemzetközi koalíció aktivistája. 2019 óta foglalkozik a mesterséges intelligencia és az emberi kontroll kérdéseivel, különösen az emberi jogok és a biztonságpolitika területén. Jelenleg az MCC Modern Jogi Tanulmányok Műhelyében végez kutatást az európai adatvédelmi jog és a mesterséges intelligencia kapcsolódási pontjairól. Belföldi és nemzetközi lobbitevékenysége mellett számos előadást és foglalkozást tartott az úttörő technológia szabályozását érintő legfontosabb jogi, illetve erkölcsi kérdésekről a szakmai közönség és az ifjúság számára.

Bíró Dalma, nemzetközi emberi jogvédő és aktivista. A hazai és nemzetközi civil szférában több mint 40 éve foglalkozik tudat- és szemléletformálással, és hosszú évek óta folytat lobbi tevékenységet egy egyenlő esélyű, mindenki számára hozzáférhető, élhetőbb világért, így a gyermekek, a nők, idősek, fogyatékossággal élő személyek és kisebbségek jogainak védelméért. 2019 óta az Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat nemzetközi kampány aktivista koordinátora. 1994-től 2004-ig kommunikációs és kampány igazgatóként dolgozott az aknamentes világ nemzetközi kampányban, amiért a szervezet 1997-ben Béke Nobel-díjat kapott. 

Kis Kelemen Bence a PTE ÁJK Nemzetközi- és Európajogi Tanszékének adjunktusa, ügyvéd. Kutatási területei a humanitárius nemzetközi jog, az erőszak alkalmazás, az emberi jogok és az adatvédelem. A „Célzott likvidálás a nemzetközi jogban, különös tekintettel a felfegyverzett, pilóta nélküli repülőgépek alkalmazására” című kötet szerzője. 

Plakát kredit: Fotó: Pavel Danilyuk: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/figura-alak-jatek-hatter-8294657/
 


Megosztás