Határon átnyúló jogklinikai kezdeményezések

Kategória: Rendezvények, programok
2018. December 13.

2018. december 13-án került megrendezésre a pécsi Jogklinika által szervezett "Cross - Border Law Clinic Initiatives Pécs-Osijek-Freiburg" nevű program.

3 ország 3 egyeteme képviselte magát az eseményen: eszéki joghallgatók Horvátországból, freiburgi joghallgatók Németországból és pécsi joghallgatók Magyarországról.

Fábián Adrián dékáni köszöntője után Eszékről Arijana Raspudic és Monika Knezic, Freiburgból Antonia Goevert és a pécsi jogi karról Dr. Füzy Tibor mutatta be a Jogklinika működését.
Az együttműködés célja a nemzetközi kapcsolatok építése és erősítése, valamint a tapasztalatok megosztása volt. Sor került a gyakorlati kérdések megvitatására is annak érdekében, hogy a Jogklinikai képzés népszerűsítése növekedjen a hallgatók körében.

The project called "Cross-Border Law Clinic Initiatives" was organized by Campus Legal Aid Clinic of Pécs on 13th December 2018 at the Faculty of Law in Pécs.3 universities from 3 countries represented themselves on the event: law students from Osijek, Croatia, law students from Freiburg, Germany and law students from Pécs, Hungary.

After the welcoming speech of the dean the every day operation of the Legal Clinics were introduced by Arijana Raspudic and Monica Knezic from Osijek, by Antonia Goevert from Freiburg and by Tibor Füzy representing the Faculty of Law of the University of Pécs. The target of this cooperation is to build and strenghten international relationships, share the acquired experience, discuss the practical matters and popularize the clinical education among the students.