Angol nyelvű menekültügyi kerekasztal

Kategória: Rendezvények, programok
2017. May 31.

Az Európa Központ szervezésében angol nyelvű menekültügyi kerekasztal-beszélgetésre kerül sor "Roundtable on Asylum Law and Refugee Integration" címmel 2017. július 9-én 14.00 órai kezdettel.

A kerekasztal moderátora Dr. Mohay Ágoston tanszékvezető egyetemi docens, a PTE ÁJK Európa Központ igazgatója.
Az ülésekre szeretettel várják az érdeklődőket, előzetes regisztráció szükséges a promise.refugees@gmail.com e-mail címen.

A rendezvény részletes programja a következő:

Roundtable on the recent challenges of asylum law and refugee integration (in the framework of the PROMISE project).

Programme:

• 13:30-14:00 Registration
  • 14:00-15:00 First session. Main topics: The situation of unaccompanied minors as asylum seekers. Challenges of field work in asylum affairs. Integration of refugees in host societies.
  • 15:00-15:15 Questions
  • 15:15-15:30 Coffee break
  • 15:30-16:30 Second session. Main topics: Statelessness and citizenship as a migration-related issue. The EU’s external policies and asylum. Should the answer to a migration & asylum crisis be national or supranational?
  • 16:30-16:45 Questions
  • 16:45-18:00 Reception

Participants:

• Dr. Adrian BUDD (Head of Division of Social Sciences, London South Bank University)
  • Dr. Gyöngyvér KOVÁCS-ZSANKÓ (researcher, PhD-student, University of Pécs)
  • Dr. Ágnes LUX (Senior Project Assistant, International Organisation for Migration)
  • Magdalena MITEVA (Foundation for Access to Rights, Bulgaria)

Moderator: Dr. Ágoston MOHAY (director, Centre for European Research and Education)

Participation in the event is free of charge, but preliminary registration is required. Please indicate your participation at promise.refugees@gmail.com

Facebook-event >>
Invitation/Programme >>

Az Európai Bizottság támogatást nyújtott ennek a projektnek a költségeihez.
Ez a kiadvány (közlemény) a szerzõ nézeteit tükrözi, és az Európai Bizottság nem tehetõ felelõssé az abban foglaltak bárminemû felhasználásért.

EU logo