Amerikai előadó a pécsi Jogi Karon

Kategória: Rendezvények, programok
2018. October 04.

2018. október 9. kedden tart előadást James J. Clark a Florida State University College of Social Work dékánja a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán.

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara tisztelettel meghívja Önt James J. Clark a Florida State University College of Social Work dékánjának „Tell the client’s story - Mitigation in criminal and death penalty cases” című angol nyelvű nyilvános előadására.

A nyilvános előadás ideje és helye:
2018. október 9. kedd, 11.30 óra
PTE-ÁJK, Halasy-Nagy József Aula
7622, Pécs, 48-as tér 1.

Az előadáson való részvétel ingyenes, regisztráció nem szükséges.

James J. Clark, LCSW, Ph.D. earned degrees from Siena College (B.A. 1980), the University of Kentucky College of Social Work (MSW 1983) and the University of Chicago School of Social Service Administration (Ph.D. 1995). He is currently Professor & Dean of the Florida State University College of Social Work. From 2012-2015, he served as the Director of the School of Social Work at the University of Cincinnati, and was on the faculty of the University of Kentucky from 1991-2012, including service as the Director of the Ph.D. program and as Associate Dean for Research. He has published papers and books in the areas of forensic mental health; substance misuse intervention research and ethics; child traumatic stress; criminal justice; ethics and accountability; and psychobiography and the study of lives. Dr. Clark has collaborated as an interdisciplinary researcher and courtroom expert in U.S. civil and criminal law courts since 1987. In 2017 the American Bar Association published his co-edited book, Tell the Client's Story: Mitigation in Criminal and Death Penalty Cases.